Przejdź do głównych treści Przejdź do głównego menu

Zasady Segregacji Odpadów

Krótki przewodnik po kolorach

Nowe zasady segregacji odpadów

Niebieski pojemnik na papier: co możemy wrzucać?

Do niebieskich pojemników wrzucamy papier: książki, gazety, zeszyty, tekturę, ale już nie styropian. Odpady papierowe nie mogą mieć części metalowych (zszywek), ani klejonych grzbietów. Nie wrzucajmy tutaj też okładek kolorowych gazet - są lakierowane i zanieczyszczają całą frakcję. Papier powinien być też koniecznie suchy i czysty (czyli pozbawiony na przykład tłustych plam z oleju). Nie wrzucamy tutaj zużytego papieru toaletowego, podpasek ani żadnych innych odpadów higienicznych. Nie należy do niebieskiego pojemnika wrzucać też rachunków, paragonów i faktur (zamiast tego, powinny powędrować do niszczarki). Najważniejsze jednak dla codziennego życia jest to, że do niebieskich pojemników na śmieci nie wyrzucamy opakowań po mleku i po napojach, nawet jeśli w dużej mierze są zrobione z papieru. Są to tworzywa sztuczne.

Żółty pojemnik na odpady - odpady z tworzywa sztucznego i metale

Żółte pojemniki są przeznaczone głównie na plastikowe butelki. Przed wrzuceniem, warto je zgnieść i pozbawić nakrętek. Wrzucamy tutaj też problematyczne kartony po mleku i kartonowych sokach. Folia, puszki po konserwach, a także stare garnki, zabawki i pokrywki od słoików - te przedmioty powinny jak najbardziej wylądować w żółtym pojemniku na odpady. Nie wrzucamy tutaj natomiast opakowań po lekach (te należą do osobnej grupy odpadów toksycznych), baterii, puszek po farbach, a także wszelkiego rodzaju odpadów z domieszką gumy. Do żółtych pojemników nie można wrzucać także opakowań po dezodorantach i wszelkiego rodzaju aerozolach.

Zielony pojemnik na odpady - szkło

Pojemnik zielony służy składowaniu wszelkiego rodzaju szkła: białego i kolorowego. Względnie, w niektórych miejscach spotkamy się dodatkowo z pojemnikami białymi - wrzucamy do nich tylko przezroczyste szkło. Butelki, słoiki, opakowania po kosmetykach, a także butelki po piwie i winie - wszystko to nadaje się do zielonego pojemnika, jeśli jest wykonane ze szkła. Do tej kategorii nie zalicza się natomiast porcelana, kineskop, ani szkło z szyb samochodowych. W żadnym wypadku nie można tutaj wrzucać też żarówek ani szkła żaroodpornego.

Pojemnik brązowy na odpady organiczne

Brązowy pojemnik na odpady służy składowaniu odpadów organicznych: resztki kuchenne, świeżo skoszona trawa lub liście zebrane w czasie jesiennych porządków i wszystko to, co szybko się rozkłada, powinno powędrować właśnie do takich pojemników. Zamiennie, warto pomyśleć nad postawieniem kompostownika na terenie naszej posesji, dzięki któremu wytworzymy z takich odpadków życiodajny kompost.

Informacja o segregacji odpadów - strona 1 Informacja o segregacji odpadów - strona 2

Źródło: http://gok.elblag.eu/data/wysiwyg/images/Jak-segregowa%C4%87-str-1.jpg

Opis pojemników do segregacji odpadów Punkty Gromadzenia Odpadów Niebezpiecznych (PGON)

Źródło: http://gok.elblag.eu/s/9/jak-segregowac-odpady

Szybki kontakt
Elbląskie Przedsiębiorstwo
Gospodarki Komunalnej

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
82-300 Elbląg ul. Szańcowa 1
epgk@epgk.pl
CENTRALA (55) 232 64 08
SEKRETARIAT wewn. 1

WYWÓZ ODPADÓW KOMUNALNYCH SEKTOR Z1, Z3, N1, N3 ORAZ UPRZĄTNIĘCIE ZWIERZĄT POWYPADKOWYCH

sektor Z - zamieszkały, sektor N- niezamieszkały
wewn. 3
ZAKŁAD USŁUG KOMUNALNYCH

ODPADÓW KOMUNALNYCH SEKTOR Z4, Z5, N4, N5

sektor Z - zamieszkały,sektor N- niezamieszkały

 

wewn. 4
ZAKŁAD USŁUG KOMUNALNYCH
WINDYKACJA, PŁATNOŚCI, FAKTURY wewn. 5
KASA
REKLAMACJE
utrzymanie czystości w mieście
wewn. 7
ZAKŁAD USŁUG KOMUNALNYCH
REKLAMACJE
wywóz odpadów komunalnych
wewn. 8
ZAKŁAD USŁUG KOMUNALNYCH
Godziny pracy biura:
od poniedziałku do piątku
7:00 - 15:00
DYSPOZYTOR AKCJI ZIMA wewn. 9
Podczas  sezonu zimowego EPGK Sp. z o. o. pełni dyżur całodobowy w zakresie zimowego utrzymania dróg w mieście oraz punkt informacyjno-dyspozytorski, który zlokalizowany jest w Elblągu przy ul. Szańcowej 1 - czynny całą dobę.